Jūsų telefonas klauso ką sakote (tai ne paranoja)

Naujienos

Ar kada nors esate pastebėję telefono atnaujinimuose pranešimą apie tai, ką ką tik aptarinėjote su draugais? Arba pasirodo Facebook įrašai apie produktus ir paslaugas, apie kuriuos ką tik kalbėjote su savo kolegomis? Kaip manote: tai tik sutapimas, ar visų stebėjimo algoritmų, kurie šiais laikais linkę mus sekti, rezultatas? O gal … mūsų prietaisai mūsų klauso?

Vienas tyrinėtojas pasakė: „Ne, tai nėra atsitiktinumas: Jūsų išmanusis telefonas tikrai klauso viską, ką sakote“.

Jūsų išmanusis telefonas Jus „šnipinėja“, bet galbūt ne taip, kaip manote.

Dar 2018 metų vasarą, Vice internetinės svetainės žurnalistas atliko eksperimentą, norėdamas išsiaiškinti, ar telefonas klauso jo pokalbių. Du kartus per dieną, penkių dienų bėgyje, jis tarė frazes savo telefonui ir stebėjo Facebook kanalo pokyčius, ypač rėmėjų žinutes. Jis teigė, kad jo Facebook reklamos turinio pokyčiai „tiesiog įvyko per vieną naktį“. 

Jis patikrino tokias frazes kaip „grįžimas į universitetą“, ir, semestro viduryje, pamatė skelbimą apie universitetinius kursus, o, pasakęs „man reikia nebrangių marškinėlių“, pamatė pigių drabužių reklamą. 

Verge straipsnis susilaukė daug dėmesio ir netgi įkvėpė mokslininkus atlikti daugiau mokslinių tyrimų ir patikrinti slaptuosius išmaniųjų telefonų klausymo sugebėjimus. 

Grupė tyrėjų iš Šiaurės Rytų universiteto išbandė šią teoriją. Jie nesugebėjo įrodyti ar paneigti, ar mūsų telefonai klauso (nerado jokių įrašytų pokalbių įrodymų), tačiau jie pateikė netikėtą išvadą. Išmaniuosiuose telefonuose įdiegtos programėlės turi galimybę įrašyti Jūsų ekraną ir bet ką, ką įvedate, įskaitant vartotojo vardus ir slaptažodžius.

Jūsų balsas suaktyvina išmaniuosius garsiakalbius ir išmaniuosius telefonus.

Jūsų išmanusis telefonas yra panašus į išmaniuosius garsiakalbius, tokius kaip „Amazon Echo“ ir „Google Home“ – jie visą laiką klauso „žadinančių“ žodžių, tokių kaip „Hey, Siri“ ir „Ok Google“. Tai gi, šie budrūs žodžiai reikalingi, kad išmanusis telefonas galėtų pradėti įrašinėti. Tačiau be šių žodžių Jūsų balso įvestys apdorojamos tik Jūsų išmaniajame telefone, ir niekur nekeliauja, bent jau taip sako gamintojai. Jei šie laikini balso duomenys niekur nekeliauja, tai kur tada problema? Kai kuriais atvejais trečiųjų šalių programėlės, tokios kaip Facebook ar Instagram, vis dar gali pasiekti šiuos vietinius duomenis. Panašiai kaip dirba virtualūs padėjėjai, galime drąsiai manyti, kad išmanieji telefonai visą laiką klausosi, laukdami, kol „Wake Wake“ žodžio ir balso duomenys bus nuolat įrašomi, nors ir laikinai, pačioje programėlėje.

Ar toks klausymasis yra teisėtas?

Balso stebėjimo naudojimas rinkodaros tikslais yra teisėtas. Tai leidžia ir privatumo politika, ir galutiniai vartotojų susitarimai, bei taikomi įstatymai. Ši balso stebėjimo technologija taikomosiose programose tikrai yra bauginanti, tačiau faktas yra tas, kad visoms šioms kompanijoms tikrai rūpi efektyvi reklama. Balso paleidimas yra dar viena prieinama priemonė, panaši į naršyklės slapukus ir vietos stebėjimą, kuriuos kompanijos efektyviai naudoja, taikydami skelbimus.

Žinoma, yra grėsmių privatumui, tačiau paprastiems žmonėms tai, greičiausiai, neturėtų kelti daug rūpesčių. Kam gali rūpėti, jei Jus ieškojote minkštų pagalvių ir ypač baltų paklodžių, tiesa?

Tačiau jei Jūs dėl to nerimaujate, aš Jūsų tikrai nekaltinu. Štai keli būdai, kaip išjungti išmaniojo telefono „visada klausančio“ galimybes: 

Ką daryti, kad Jūsų telefonas nustotų klausytis:

Išjungti „Hey Siri“.

Kaip ir Echo, Siri programėlė visada yra dėmesinga, net kai pamiršite, kad išmanusis telefonas gali Jus išgirsti. Su iOS 8 Apple pristatė žadinimo frazę „Hey Siri“, todėl galėsite iškviesti Siri net neliesdami savo iPhone. Jei įjungsite šią funkciją, tai reikš, kad Jūsų iPhone mikrofonas visada bus pasiruošęs išgirsti frazę „Hey, Siri“.

Apple sako, kad apdoroja informaciją įrenginyje vietoje, o iOS įrenginys nepradės rašyti garso, kol neišgirs „Hey Siri“. Kai Jūsų užklausa įrašoma, kaip garso failas ji įkeliama į Apple serverius apdorojimui. Bet tai vis tiek gali suteikti Jums laisvės, ir, laimei, Jums nereikės visiškai išjungti „Siri“, kad išjungtumėte „Hey Siri“ funkciją. Čia yra lengviausias būdas išjungti „Hey, Siri“. Eikite į „iOS“ įrenginio „Nustatymai“ >> Bendroji informacija >> „Siri“, tada įjunkite parinktį „Hey, Siri“.

Išjungti Ok Google. 

Google nori daugiau balso aktyvinamų technologijų, todėl išleido savo naujausią šedevrą – „Ok Google“. Kiekvieną kartą, kai naudojate „Ok Google“, ar naudojatės kitą balsu valdomą funkciją, Jūsų užklausa yra įrašoma, o fragmentai išsaugomi Google paskyroje. Laimei, Google pristatė naują „Mano paskyros“ įrankį, kuris leis Jums pasiekti savo įrašus ir, jei norėsite, juos ištrinti. Taip pat galite liepti Google nustoti įrašyti Jūsų balsą.

Štai kaip išjungti žadinimo frazę „Ok Google “: Android  operacinėje sistemoje tiesiog įeikite į Nustatymai >>Google>>Ieškoti> Voice ir išjunkite „OK Google“ funkciją. 

Išjungti Hey Cortana.

Yra dar Cortana, Microsoft balsu suaktyvinama sistema. Štai kaip galima išjungti „Hey Cortana“: Atidarykite Cortana Windows kompiuteryje, dešiniajame stulpelyje pažymėkite: Užrašinės piktogramą, spustelėkite Nustatymai, tada išjunkite „Hey Cortana“.

Atjungti „Facebook“ prieigą nuo mikrofono. 

Nors visi įrodymai, patvirtinantys teiginį, kad „Facebook“ programa „klausosi“ per Jūsų telefono mikrofoną reklamos tikslais, yra grynai anekdotiniai, vis tiek galite pasirinkti, ar norite ar ne leisti naudotis mikrofonu šiai ar kitai programai. Tai iš tikrųjų gana paprasta!

Jei esate iPhone naudotojas, įeikite į „Nustatymai“ >> „Facebook“> „Nustatymai“ >>, slinkite „Mikrofono“ jungiklį į kairę, kad jis taptų žalios ir baltos spalvos. Tai reiškia – išjungtas. 

Arba galite pereiti į „Nustatymai“ >> „Privatumas“ >> „Mikrofonas“ ir ieškoti „Facebook“. Atminkite, kad galite įjungti ir išjungti mikrofoną ir naudojant kitas programas. 

Android naudotojams: išbandykite Nustatymai >> Programos >> Programų tvarkyklė >> raskite Facebook >> Leidimai >> Išjungti mikrofoną. 

Svarbu: atminkite, kad Facebook mikrofono prieigos išjungimas paveiks ir išjungs tam tikras programos funkcijas, pavyzdžiui „Live Video“. Jei ketinate naudoti šias funkcijas, turėsite vėl įjungti mikrofoną.

Taip pat skaitykite

Palikite atsiliepimą

avatar
  Prenumeruoti  
Notify of