Telefono istorija

Apžvalgos

Šiandien telefonus laikome savaime suprantamais dalykais. Tikriausiai, ir dabar Jūsų telefonas yra šalia, kai skaitote šią informaciją. Bet kiek daugiau nei prieš 100 metų, momentinio bendravimo idėja su kuo nors bet kurioje pasaulio vietoje, atrodė neįmanoma.

Kaip kažkas sugalvojo technologiją, leidžiančią susisiekti telefonu? Kur ateityje telefonai galėtų mus nuvesti? Šiandien mes papasakosime telefono istoriją. 

Ankstyvieji telefonai

Galbūt jau žinote, kad Aleksandras Grahamas Bellas telefoną išrado 1880-aisiais metais. Bet jis šio prietaiso neišrado iš nieko: pirmuosius telefonus jau bandė kurti dar 1660-aisiais metais. 

Taip, tie telefonai buvo neįtikėtinai primityvūs, palyginti su A. Bello, tačiau juos vis tiek verta paminėti.

Mechaniniai akustiniai prietaisai

Pirmuosius telefonus tikslingiau yra vadinti „mechaniniais akustiniais prietaisais“. Užuot pavertę garso energiją elektros energija, šie prietaisai tiesiog perduodavo balso duomenis mechaniškai – per kanalus ir kitus nešiklius.   

Naudodamiesi šiais pagrindiniais prietaisais, naudotojai galėjo perduoti garsą ir muziką per šiek tiek didesnį atstumą, nei šiandien Jūs galėtumėte rėkti ar garsiai kalbėti su pašnekovu. 

Vienas garsiausių šios technologijos pavyzdžių vadinamas skardinių telefonu, dar žinomu kaip „meilužio telefonas“. Tai yra tie patys „telefonai“, kuriuos sukūrėte pradinėje mokykloje, kai buvote jaunesni: sujungdami tvirta styga ar viela dvi skardines. Rezultatas: mechaniniai Jūsų balso virpesiai sklido per laidus, o tada kitame linijos gale vėl buvo paverčiami garso energija. 

Britų fizikas Robertas Hooke’as yra pripažintas, kaip pirmasis asmuo, išradęs vieną iš šių prietaisų. Nuo 1664 iki 1685 metų Hooke’as atliko daugybę eksperimentų su šiais prietaisais. Pirmasis į telefoną panašus prietaisas – tai akustinis stygų telefonas – jam buvo priskirtas 1667 metais. 

1700-ieji metai: mokslininkai pasiūlė pranešimus perduoti, naudojant elektrą. 

1753 metais škotų mokslininkas Charlesas Morrisonas pasiūlė naują svarbią teoriją: jis teigė, kad galima perduoti pranešimus elektros pagalba, naudojant skirtingus laidus kiekvienai raidei. Morrisonas laikomas pirmuoju asmeniu, kuris paaiškino, kad elektrinis telegrafas gali egzistuoti. 

Kas išrado telefoną?

Jei kas nors Jūsų paklaustų, kas sugalvojo telefoną, greičiausiai atsakytumėte, kad tai Aleksandras Grahamas Bellas. Bet kaip ir moksleiviai yra įpratę sužinoti, kad Edisonas išrado elektrą, ši išradimo istorija ne visada yra tiesa.

Tiesa ta, kad tuo metu šeši išradėjai dirbo su elektriniais telefonais ir sulaukę didelio pasisekimo. Vikipedija apibūdina tai taip: „Ankstyvoji telefono istorija tapo ir tebėra susivėlusi, pilna pretenzijų ir priešieškinių istorija“. 

Šią istoriją dar labiau apsunkina tai, kad išradėjai vėliau vienas kitam reiškė ieškinius. Ieškiniai sukėlė priešieškinius, todėl iki galo ir nesugebėta tiksliai išsiaiškinti, kas ką sugalvojo ir išrado. Šeši išradėjai, kuriems paprastai priskiriami tam tikros rūšies elektrinės telefono istorijos prietaisų išradimai, yra šie:

  • Aleksandras Grahamas Bellas: Bellas pirmąjį JAV patentą už telefono išradimą gavo 1876 m.
  • Tomas Edisonas: Edisonas yra pripažintas už anglies mikrofono, kuris „sukūrė stiprų telefono signalą“, išradimą.
  • Antonio Meucci: 1854 m. Jis sukonstravo jau labiau į telefonus panašius įrenginius.
  • Johanas Filipas Reisas: 1860 m. Reisas konstravo „Reis“ telefonus. Norėjo, kad šie telefonai taptų praktiškais, veikiančiais prietaisais. Tačiau sustojo.
  • Elisha Grėjus: 1876 m. Gray panaudojo vandens mikrofoną telefonui sukurti Highland parke, Ilinojaus valstijoje.
  • Tivadaras Puskas: Šis vengras išrado telefono komutatorių stotį 1876 m.

Iš visų, aukščiau išvardintų išradėjų, didžiausia diskusija kylo dėl to, ar telefoną sugalvojo Bellas, ar Grėjus. Jie abu buvo artimiausi kuriant tai, ką mes žinome šiandien, kaip šiuolaikinius darbo telefonus.

Galiausiai galime drąsiai teigti, kad telefonas yra daugelio žmonių darbo ir pastangų rezultatas. Tačiau Bellui priskiriamas pirmojo praktiško, patentuoto telefono išradimas. Daugiausia dėl to, kad Bellas laimėjo garsiąją teisinę kovą vietoj Grėjaus.

Aleksandras Grahamas Bellas išrado telefoną

1875 m. Bellas eksperimentavo su savo unikaliu „harmoningo telegrafo“ metodu. Jis pasiūlė siųsti kelis signalus per elektros laidą, jei šie signalai skyrėsi savo aukščiu. Bet, 1875 metais birželio 2 dieną, Bellas pasiekė tikrą proveržį, naudodamas savo harmoninį telegrafą. Eksperimentuodamas Bellas suprato, kad girdi garsą per laidą. „Garsas“ buvo besisukanti laikrodžio spyruoklė.

Po 10 mėnesių Bellą aplankė dar didesnė sėkmė. 1876 metais kovo 10 dieną Bellas telefonu jau kalbėjo su savo padėjėju, kuris buvo kitame kambaryje ir pasakė: 

“Pone Watsonai, ateikite čia, aš noriu Jūs pamatyti. “

Likusi dalis yra istorija.

Bello telefoninė kompanija

Kompanija įsteigta 1878 metais ir buvo pavadinta Aleksandro Grahamo Bello vardu. Šiandien ją žinome kaip „American Telephone and Telegraph“ arba „AT&T“.

Aleksandras Grahamas Bellas faktiškai neįkūrė įmonės: kompaniją įkūrė jo uošvis Gardiner Greene Hubbard. Iki 1878 metų vidurio „Bell Telephone Company“ turėjo jau 10 000 telefonų. Bendrovės abonentų bazei augant ir augant, daugelis amerikiečių apkaltino įmonę valdant milžinišką Amerikos telefonų pramonės monopoliją. Dėl to Bellui teko susidurti su daugiau kaip 600 ieškinių dėl monopolinės praktikos atlikimo. Jis laimėjo kiekvieną iš šių ieškinių. Galų gale ši kompanija pardavinės telefono įrangą visoje Amerikoje. Vėliau kompanija pardavinės telefonus visoje Europoje ir kitose pasaulio vietose.

Pirmieji mobilieji telefonai

Akivaizdu, kad per pastaruosius 20-ies metų mobilieji telefonai sparčiai augo ir tobulėjo. Tačiau pirmasis mobilusis telefonas atsirado po Antrojo pasaulinio karo Amerikoje. 

1947 metais mokslininkai – išradėjai pradėjo teorizuoti, kad mobilusis telefonas tikrai yra įmanomas. Jie eksperimentavo įrengdami telefonus transporto priemonėse. Mokslininkai suprato, kad naudodamiesi nedideliais aptarnavimo sričių diapazonais ir naudodamiesi dažniu, jie gali žymiai padidinti mobiliųjų telefonų pralaidumą. Bet… Praeis maždaug 40 metų, kol pasirodys pirmasis pasaulyje parduodamas „Motorola DynaTAC“ mobilusis telefonas. Šis telefonas buvo taksofono dydžio ir buvo labai panašus į kūdikio mobilią auklę. Ne visi galėjo nusipirkti „DynaTAC“ telefoną: jis svėrė 1,75 svaro, turėjo 30 minučių pokalbio ir kainavo 3 995 Jav dolerių.

Pirmoji telefonų knyga

Pirmoji telefonų knyga buvo išleista netrukus po to, kai buvo sugalvota pirmoji pasaulyje telefono linija. Ją, 1878 metais, išleido New Haven apygardos telefonų kompanija. Knyga buvo tik vieno puslapio dydžio su 50 naudotojų vardais. Knygoje ne buvo išvardinti jokie skaičiai. Jei Jums reikėjo kažkam paskambinti, Jūs tiesiog turėjote pasakyti to asmens vardą ir operatorius Jus sujungdavo.

1886 metais, verslininkas Reubenas H. Donnelly parengė pirmąjį Geltonųjų puslapių verslo katalogą, kuriame įmonių kategorijos buvo klasifikuojamos pagal gaminio ir siūlomų paslaugų tipą.

Taip pat skaitykite